Preskočiť na hlavný obsah

SERIÁL O NETRADIČNOM NÁBOŽENSKOM VYZNANÍ V KRAJOCH. DNES POSLEDNÝ- Trnavský kraj

16. júna 2022

Prinášame vám zaujímavú informáciu zo SODB 2021. V roku 2021 bol číselník registrovaných cirkví rozšírený o ďalšie svetové náboženstvá a to o budhizmus, islam, hinduizmus a tiež o „ad hoc hnutia“, kde sú zaradení napr. jediizmus (Rád rytierov Jedi), pastafarianizmus). Novinkou je aj „Pohanstvo a prírodné duchovno“ (kde sú zaradení napr. Prírodné/rodné duchovno, pohanstvo, novopohanstvo, animizmus a dokonca aj šamanizmus.

V Trnavskom kraji si udáva bez náboženského vyznania 24,7 % obyvateľov. K trom najsilnejším cirkvám v počte veriacich (Rímskokatolícka cirkev v Slovenskej republike, Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku a Gréckokatolícka cirkev na Slovensku) sa hlási viac ako 65 % obyvateľov kraja.

Máme tu 23 priaznivcov registrovanej cirkvi Bahájske spoločenstvo v Slovenskej republike, budhizmus si uvádza 745 obyvateľov, islam 432, hinduizmus 100 obyvateľov. Ostatné a nepresne určené kresťanské cirkvi majú v tomto kraji 1 017 priaznivcov a 425 priaznivcov má pohanstvo a prírodné duchovno. K ad hoc hnutiam sa hlási 0,28 percenta obyvateľov kraja, presnejšie 1 586 ľudí.

Autor: Štatistický úrad SR