Preskočiť na hlavný obsah

Mediálne aktuality

16. mája 2022

ŠÚ SR zverejnil rozšírené výsledky o domoch a bytoch

Štatistický úrad SR prináša rozšírené výsledky o domoch a bytoch v multidimenzionálnych tabuľkách. Podrobnejšie informácie nájdete v tlačovej správe. Vzhľadom na to, že ide o interaktívnu prácu užívateľov, v časti Návody môžu užívatelia nájsť informačné video s popisom práce pre efektívnu tvorbu dátových reportov.

viac

16. mája 2022

Nový populárny článok - Čo odhalili základné výsledky sčítania domov a bytov o Košickom kraji

V sekcii populárne články a blogy nájdete nový zaujímavý článok z našej dielne. Na článku spolupracoval odborný analytik ŠÚ SR Adam Zetek. Dočítate sa v ňom zaujímavé informácie o tom, akú kvalitu bývania odhalilo Sčítanie domov a bytov v Košickom kraji.

viac

9. mája 2022

Sme atraktívna krajina pre cudzincov

Na území Slovenskej Republiky žije 58 498 cudzincov, čo tvorí niečo viac ako 1% (1,07%) zo všetkých obyvateľov. Pre cudzincov sme atraktívnejšia krajina, čo dokazuje skokový nárast ich počtu. Súčasný počet cudzincov (58 498) je viac ako 2 násobný oproti stavu spred uplynulej dekády. V roku 2011 ich bolo 26 572 a tvorili necelé pol percento (0,49%) z celoslovenskej populácie.

viac

6. mája 2022

Mrakodrapy na Slovensku nenájdete

Keď sa budeme držať informácie z Wikipédie, že mrakodrap je vysoká budova s výškou nad 150 metrov (niekedy aj nad 100 metrov) alebo výšková budova s kovovou nosnou konštrukciou, ktorá nesie väčšinu hmotnosti budovy, vidíme podľa výsledkov SODB 2021, že takéto budovy na Slovensku vôbec nemáme. Treba spresniť, že za mrakodrap sa vo všeobecnosti nepovažuje vyhliadková veža alebo vysielač. Budovy s výškou menšou ako 150 metrov sa častejšie nazývajú výškové budovy.

viac

3. mája 2022

3. mája je Deň Slnka

Deň Slnka vyhlásila OSN v rámci programu pre životné prostredie UNEP. Deň je určený nielen na pripomenutie významu a dôležitostí Slnka, ale aj na propagáciu ekológie a významu ochrany životného prostredia, odborných činností a pozorovaní v oblasti slnečnej fyziky.

viac

1. mája 2022

V ktorom kraji sa radi sobášia

Sčítanie obyvateľov domov a bytov 2021 okrem iného sľúbilo poskytnúť objektívne informácie o našej spoločnosti v mnohých oblastiach. Máj je všeobecne spájaný s láskou, so zamilovanosťou a vzťahovými záležitosťami. Preto vám aktuálne prinášame májové zaujímavosti zo SODB 2021, ktoré sa týkajú rodinného stavu. Ako sme na tom v obciach SR so stavom manželským, kde naopak preferujú slobodu? Samozrejme, nechceme tým povedať, že len manželstvo je zárukou lásky, ale aj rozprávka sa konči tak, že sa vzali a žili štátne, až nepomreli. Sobáše majú radi v Prešovskom kraji. Z hľadiska podielu ženatých/vyd...

viac

29. apríla 2022

Nový populárny článok - Čo odhalili základné výsledky sčítania domov a bytov o Žilinskom kraji.

V sekcii populárne články a blogy nájdete nový zaujímavý článok z našej dielne. Na článku spolupracoval odborný analytik ŠÚ SR Mgr. Andrej Chromeček PhD. Dočítate sa v ňom zaujímavé informácie o tom, akú kvalitu bývania odhalilo Sčítanie domov a bytov v Žilinskom kraji.

viac

22. apríla 2022

Deň Zeme

Deň Zeme je práve dnes. Pravdivé slová klasika hovoria, že veľký celok sa vždy skladá z maličkostí. Každý z nás má možnosť pomôcť svojim malým dielom, aby sa nám na planéte žilo lepšie. V mnohých  krajoch Slovenska sme pri SODB 2021 odhalili snahu využívať na vykurovanie bytov ekologické zdroje energií.  Aj týmto sa Slovensko snaží priblížiť k mottu Dňa Zeme v roku 2022, ktoré znie – Investujme do našej planéty!

viac

21. apríla 2022

Nový populárny článok - Čo odhalili základné výsledky sčítania domov a bytov o Banskobystrickom kraji.

V sekcii populárne články a blogy nájdete nový zaujímavý článok z našej dielne. Na článku spolupracoval odborný analytik ŠÚ SR Mgr. Andrej Chromeček PhD. Dočítate sa v ňom zaujímavé informácie o tom, akú kvalitu bývania odhalilo Sčítanie domov a bytov v Banskobystrickom kraji.

viac

19. apríla 2022

Vietnamská národnosť a ďalšia národnosť

V Slovenskej republike žijú  obyvatelia hlásiaci sa k rôznym národnostiam. K vietnamskej národnosti sa v Slovenskej republike hlási na základe SODB 2021 2 793 obyvateľov, čo predstavuje 0,05-percentný podiel z celkového počtu. Najviac obyvateľov, ktorí sa hlásia k vietnamskej národnosti, žije v Bratislavskom kraji – 987 obyvateľov, potom v Košickom kraji 506 obyvateľov a najmenej v Trenčianskom kraji 110 obyvateľov. V otázke o ďalšej národnosti sa k vietnamskej národnosti prihlásilo 486 obyvateľov, čo predstavuje 0,16-percentný podiel z obyvateľov, ktorí si uviedli aj ďalšiu národnosť. Opäť na...

viac

Zobrazené záznamy: 1 - 10 z 30

Autor: Štatistický úrad SR