Preskočiť na hlavný obsah

Populárne články a blogy

8. marca 2023

Všetko o ženách podľa SODB 2021

Medzinárodný deň žien (často označovaný skratkou MDŽ), pripadajúci každoročne na 8. marec, je medzinárodne uznávaný sviatok stanovený OSN k výročiu štrajku 40 000 newyorských krajčírok v roku 1908. Tieto bojovali za zrušenie desaťhodinového pracovného času, proti nízkym mzdám a zlým pracovným podmienkam. Dnes je dňom, kedy si uctíme všetky ženy. Prinášame vám zaujímavé informácie o ženách, ktoré nám prinieslo SODB 2021.

viac

6. marca 2023

Vďaka možnosti práce z domu (home office) nie je vzdialenosť na dochádzku do práce dôležitá

Svetový fenomén, ktorý odštartovala pandémia a síce prácu v home office už dorazil aj na Slovensko. Odhalilo to SODB 2021. Štúdia „Vzdelanostný a kariérny diferenciál populácie SR“, ktorá vznikla na základe údajov zo SODB 2021 veľmi presne definuje únik mozgov z regiónov SR a mapuje migráciu obyvateľov za prácou v rámci republiky.

viac

28. februára 2023

Vzdelanostný a kariérny diferenciál populácie SR IV. Medziregionálny únik mozgov

Štúdia „Vzdelanostný a kariérny diferenciál populácie SR“, ktorá vznikla na základe údajov zo SODB 2021 veľmi presne definuje únik mozgov z regiónov SR a mapuje migráciu za prácou. Všeobecne je únik mozgov chápaný ako odchod osôb s potenciálom pre Slovenskú republiku do zahraničia.

viac

20. februára 2023

Vzdelanostný a kariérny diferenciál populácie SR III. Vzdelanostná úroveň obcí v SR – kde žijú najviac a najmenej vzdelaní obyvatelia

Štúdia „Vzdelanostný a kariérny diferenciál populácie SR“ prináša vzácne sondy do reality vzdelania a možnosti ďalšieho uplatnenia na trhu práce v SR. Prinášame vám seriál zaujímavých informácii a zisteniach v štúdii. Dnes pekná zaujímavosť o obciach v SR, ktoré majú nadpriemernú vzdelanostnú úroveň.

viac

17. februára 2023

Vzdelanostný a kariérny diferenciál populácie SR II. Muži zaostávajú vo vzdelaní za ženami aj na regionálnej úrovni

Štúdia „Vzdelanostný a kariérny diferenciál populácie SR“, ktorú na základe údajov SODB 2021 vypracovala spoločnosť TREXIMA Bratislava prináša vzácne sondy do reality vzdelania a možnosti ďalšieho uplatnenia na trhu práce v SR. Prinášame vám seriál zaujímavých informácii a zisteniach v štúdii.

viac

7. februára 2023

Vzdelanostný a kariérny diferenciál populácie SR I.

Štúdia „Vzdelanostný a kariérny diferenciál populácie SR“, ktorú na základe údajov SODB 2021 vypracovala spoločnosť TREXIMA Bratislava prináša vzácne sondy do reality vzdelania a možnosti ďalšieho uplatnenia na trhu práce v SR. Prinášame vám seriál o zaujímavých informáciách a zisteniach v štúdii.

viac

27. januára 2023

Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu

Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu vznikol na základe rezolúcie Valného zhromaždenia OSN v roku 2005 a svet si ním každoročne pripomína milióny zavraždených počas holokaustu. Dátum symbolicky odkazuje na 27. január 1945, kedy bol oslobodený nacistický koncentračný a vyhladzovací tábor Auschwitz. Len v tomto tábore sa obeťami nacistov stali státisíce Židov, Rómov1 a ďalších prenasledovaných.

viac

27. januára 2023

Čo odhalilo Sčítanie obyvateľov, domov a bytov 2021 o plodnosti žien na Slovensku

Vďaka modernej, elektronickej forme sčítania, spracovaniu výsledkov a aj ich publikovaniu, ktoré je dostupné skutočne pre každého na stránke www.scitanie.sk, mohli s výsledkami SODB 2021 začať pracovať odborníci a vedecké kapacity.

viac

26. januára 2023

Aký vzdelanostný a kariérny potenciál má pracovná sila na Slovensku

Vďaka SODB 2021 sme mohli lepšie odhaliť podstatné javy v spoločnosti a hľadať aj nové pohľady na to, čo spoločnosť potrebuje, čo jej chýba a ako chýbajúci potenciál doplniť. Dáta SODB 2021 poslúžili aj ako podklad pre rôzne odborné štúdie. Prinášame vám seriál, ktorý sa vďaka údajom SODB 2021 môže hlbšie pozrieť na to, aký máme vzdelanostný a kariérny potenciál na Slovensku až do úrovne regiónov.

viac

6. januára 2023

Rusínske Vianoce

Štedrý deň, respektíve „Svjatyj večir“ podľa Juliánskeho kalendára, pripadá na 6. januára. Tento sviatok Rusíni nazývali aj „Vilija“. Podľa SODB 2021 žije na Slovensku 63 556 Rusínov, ktorí sa hlásili k rusínskej národnosti alebo ako ďalšej národnosti rusínskej. V porovnaní so sčítaním v roku 2011 Rusínom otázka o ďalšej národnosti výrazne pomohla. V roku 2011 sa k rusínskej národnosti prihlásilo 33 482 obyvateľov, čo je takmer polovica oproti roku 2021.

viac

Zobrazené záznamy: 1 - 10 z 39

Autor: Štatistický úrad SR