Preskočiť na hlavný obsah

Žijú u nás hlavne Česi, Maďari, Ukrajinci a Poliaci

22. septembra 2023

Rovnako, ako v SODB 2021, tak aj v SODB 2011, boli najčastejšími cudzincami s trvalým pobytom v SR príslušníci Českej republiky, Maďarska, Ukrajiny, Poľska a Rumunska. U všetkých došlo k nárastu absolútnych hodnôt, najviac u Ukrajincov, ktorých počet sa medzicenzálne zvýšil viac ako 3,5 násobne. Druhý najvyšší nárast, zaznamenali občania Českej republiky.

Výraznejšie zastúpenie na súčasnom pobyte v porovnaní s trvalým pobytom mali aj štátni príslušníci Srbska (9,1 %). Vo všeobecnosti možno konštatovať, že na súčasnom pobyte sú vyššie podiely štátnych príslušníkov tretích krajín, keďže získať štatút trvalého pobytu pre nich predstavuje zložitejší a dlhodobejší proces.

Netradičnú, no najpočetnejšiu skupinu cudzincov, mal okres Bratislava I, kde prevládali občania Talianska! Z hľadiska podielu cudzincov prítomných na trvalom pobyte v okresoch SR možno konštatovať, že najvyššie podiely boli v okresoch mesta Bratislavy (najmä Bratislava I, Bratislava II a Bratislava III s podielom nad 3 %), ale aj v ostatných okresoch Bratislavského kraja (napríklad Senec, Malacky). V západnej časti SR možno spomenúť aj okresy Trnavského a Nitrianskeho kraja, ktoré sú situované v blízkosti štátnych hraníc. Vysoký podiel cudzincov bol aj v okresoch na krajnom východe SR, najmä v okrese Sobrance (s podielom 2,7 %). Najviac okresov (44) malo najpočetnejšiu skupinu cudzincov s českým štátnym občianstvom, po 10 okresov malo najčastejšiu prítomnosť štátnych príslušníkov Maďarska (južné okresy SR) a Ukrajiny (najmä severovýchod SR). Občania Poľska boli najčastejšie v severných prihraničných okresoch SR (Námestovo, Tvrdošín, Kežmarok, Stará Ľubovňa, Bardejov).

Viac sa dočítate tu: https://www.scitanie.sk/analyzy

Autor: Štatistický úrad SR