Preskočiť na hlavný obsah
Tlačová správa

18. mája 2023

Štatistický úrad SR zverejnil výsledky o obyvateľoch bez domova

Štatistický úrad Slovenskej republiky zverejnil výsledky o obyvateľoch bez domova na základe Sčítania obyvateľov, domov a bytov v roku 2021.

Metodické východisko pre identifikovanie ľudí bez domova

Štatistický úrad SR definoval pre účely Sčítania obyvateľov, domov a bytov 2021 skupiny „ľudí bez domova“ (ĽbD) v kontexte medzinárodných odporúčaní.

Koncept a metodika sčítania obyvateľov umožnila kvantifikáciu sekundárnych bezdomovcov, čiže obyvateľov, ktorí využívajú rôzne druhy dočasného ubytovania a často sa pohybujú medzi ubytovaním ako sú útulok, domov na polceste, zariadenie núdzového bývania alebo majú pobyt v nekonvenčnom obydlí (rekreačný objekt, núdzový objekt neurčený na bývanie, mobilné obydlie). Podstatnou skutočnosťou je, že sekundárne bezdomovectvo nie je záležitosťou len jednotlivcov, bez vyhovujúceho obydlia môžu byť aj páry, rodiny s deťmi.

K 1. januáru 2021 bolo na Slovensku 71 076 ľudí bez domova

Podľa pohlavia prevládajú medzi nimi muži. Takmer 80 % sekundárnych bezdomovcov je v produktívnom veku. Najvyšší počet ĽbD, nad 10-tisíc, sa podľa SODB 2021 nachádza v Nitrianskom, Košickom a Banskobystrickom kraji. Najviac ĽbD, vyše 2,5 tisíca, majú podľa SODB 2021 okresy Prievidza, Martin, Prešov a Košice II.

Výsledky na www.scitanie.sk

Podrobnejšie informácie o ľuďoch bez domova môžete nájsť na www.scitanie.sk (Viac/Odborná verejnosť/Analýzy).

Autor: Štatistický úrad SR